Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home


     Івано-Франківська область Івано-Франківськ

         Богородчанський р-н

Манява

         Галицький р-н

Блюдники
Височанка
Вікторів
Крилос (скансен)
Курипів
Сапогів

         Долинський р-н

Підліски

         Коломийський р-н

Коломия

         Надвірнянський р-н

Максимець

         Рогатинський р-н

Рогатин
Виспа
Загір'я
Кліщівна
Княгиничі
Любша
Помонята
Приозерне (Псари)
Руда
Черче-1
Черче-2

         Тисменицький р-н

Нова Липівка (Сітанерівка)

         Тлумацький р-н

Вікняни
Одаїв

         Яремчанська міськрада

Ворохта
Татарів
Яремча/Дора (монастир)
Яремча/Дора
Яремча/Ямна



Яремче (Дора)


м. Яремче (Дора), Яремчанська міська рада, Івано-Франківська область. Показати на мапі

         Церква Чуда св. арх. Михаїла, XVII ст.

Фото Миколи Амброзяка, жовтень 2008 р.

Фото Миколи Амброзяка, жовтень 2008 р.


Дора на старій листівці

Дора на світлині 1910 року


Інформацію про церкву надав Микола Амброзяк: "Розташована поблизу залізничної станції "Дора". Від траси на Яремчу - близько 500 м (є вказівник). Поворот до церкви - від автобусної зупинки "Дора".
Церква розташована дещо на пагорбі, до неї веде під'їзна поката дорога, а також бруковані східці. Орієнтована входом в бік кладовища. На подвір'ї знаходиться пам'ятник М. Косилу."

Фото Миколи Амброзяка, жовтень 2008 р.
Фото Миколи Амброзяка, жовтень 2008 р.
Фото Миколи Амброзяка, жовтень 2008 р.

[В. Заник. Дві церкви, дві історії // Карпати. Туризм. Відпочинок. №1 (25), січень 2008 р.]:
"Як згодом розповів нам керівник художньо-реставраційного відділу Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Володимир Мокрій, церква від початку свого існування суттєво змінилася. Двісті-триста років тому вона не була помальована ні зовні, ні всередині і мала природний охристий колір мореної сосни. На початку XX століття замалювали стики між колодами, а згодом стіни повністю зафарбували і розписали. У 1950-х роках місцевий художник поновив альфрейні роботи (орнаменти).
На прохання парафіян реставратори залишили храмові більш сучасний звичний вигляд (не повертали його до первісного). Втім, малярство XVIII століття можна побачити на іконостасі — на дияконських та царських воротах і праворуч, на бічному престолі (сцени з муками святої Варвари). Та більшість зображень іконостаса (пророчий, апостольський ряди) належать пензлеві майстра XIX століття. Під цим шаром, щоправда, є й раніші образи… На стінах церкви теж бачимо ікони XIX століття. Їх автори, на думку реставраторів, — безумовно іконописець-професіонал з європейською художньою освітою та його учень, чия манера і фаховий рівень дещо відрізняються від майстерності учителя. Імена художників наразі залишаються невідомими.
Що ж стосується дещо нетипової назви храму — не просто архистратига Михаїла, а його Чуда — можна хіба вигадувати версії. Настоятель церкви утримався від цього, лише вказав на храмовий образ праворуч на іконостасі та сцену чуда в Колосі на бічному престолі (праворуч від іконостаса).
Чи можна зайти до церкви, оглянути пам’ятку, якщо ви опинитесь в Дорі? Отець Іван каже, що знайти його в селі неважко. Він радо розповідає і про саму будівлю, і про життя місцевого духовенства, і про просвітницьку роботу (до речі, при церкві працює читальня, діє ансамбль)."


Вигляд із заходу [ПГА, т. 2, с. 216]

[ПГА, т.2, с.216]: Расположена на пригорке бывш. с. Дора, вошедшего в городскую черту. В 1844 г. расширена мастером В. Гнышиком. Деревянная, крестовая в плане, одноглавая. Более крупный центральный сруб завершен шатровой главой с перехватом у основания на восьмерике, стоящем на видимом извне четверике. Боковые объемы покрыты двускатными крышами с фронтонами. К бабинцу примыкает тамбур. Сооружение окружено поддашием на выпусках венцов срубов. В интерьере высотно раскрытый центральный объем объединен с боковыми срубами арочными вырезами. Хоры расположены в бабинце. На стенах - орнаментальные росписи XX в. Памятник относится к гуцульской школе народной архитектуры.




© 2009, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.





[an error occurred while processing this directive]