To the homepage
    home


     Zakarpattia region Uzhgorod

       Berehovo district

Chetfalva (Chetovo)
Heten
Muzhievo

       Irshava district

Deshkovytsia
Ivashkovytsia
Lokit`

       Khust district

Danylovo
Krajnykovo
Oleksandrivka
Sokyrnytsia
Steblivka

       Mizhgir`ja district

Bukovets`
Izky
Kelechyn
Kolochava
Kuzhbyi
Mizhgir`ja
Nehrovets`
Nyzhnij Studenyj
Pavlovets`
Podobovets`
Pryslip
Pylypets`
Rekity
Repynne
Roztoka
Sukhyj
Synevyrs`ka Poliana
Torun`
Verkhnij Studenyj

       Mukachevo district

Rus`ka Kuchava
Vilkhovytsia

       Perechyn district

Likitsary

       Rakhiv district

Bohdan (Rogneska)
Dilove
Lazeschyna
Serednie Vodiane (lower)
Serednie Vodiane (upper)
Velykyj Bychkiv
Yasinia

       Svaliava district

Svaliava
Uklyn

       Tiachiv district

Kolodne
Nyzhnia Apsha (Dibrova)

       Velykyj Bereznzyj district

Bukivts`ovo
Chornoholova
Husnyj
Kostryna
Sil`
Sukhyj
Uzhok
Vyshka

       Volovets` district

Abranka
Bilasovytsia
Huklyvyj
Kotelnytsia
Pashkovets`
Pidpolozzia
Scherbovets`
Tyshiv
Yalove
Zadil`s`ke

       Vynohradiv district

Novoselytsia

Yalove


Yalove, Volovets` district, Zakarpattia region. Show on map

         Ascension of the Lord church, XIX c.

Фото Карела Кучі, травень 2006 р.

На цьому фото вже бачимо дзвіницю під бляхою. Фото Карела Кучі (http://kostelyazvonice.wz.cz), травень 2006 р.


Фото Михайла Сирохмана Михайло Сирохман пише: Переказують, що перша церква в Яловому була споруджена з ялиці на горбочку Пісок у 1814 році (про це, ймовірно, свідчить і дзвін з датою «1815»), коли село налічувало 11 сімей, а теперішня церква Вознесіння Господнього є другою. Згідно з іншим переказом, церкву споруджено 1803 року, а 1883 її перенесено на теперішнє місце.

Фото Карела Кучі, травень 2006 р.

Фото Карела Кучі (http://kostelyazvonice.wz.cz), травень 2006 р.


Храм із смерекового дерева розташований у центрі села, на пагорбі. Бляшане покриття, що замінило ґонт у 1930 році, не так впадає в очі, бо вкриває лише дахи та опасання. На початку 1900-хх років поновлення церкви проводив будівничий Ілько Німець, що збудував церкву в сусідньому Задільському, а надбанний хрест містить у сонечку дату 1903. Усередині всі три частини храму перекрито арковими склепіннями, а між бабинцем та навою влаштовано високий, фігурно профільований прохід. Згідно з переказом, іконостас передали в Яловий з розібраної дерев’яної церкви у Волівці. Кілька ікон та царські врата купив Закарпатський краєзнавчий музей. Найновіший ремонт храму в 1991 році не додав церкві краси: зруби оббили пресованим картоном, хори побільшили і підперли конструкцію величезним металевим швелером, якісь «художники » перемалювали іконостас. [М.Сирохман. П’ятдесят п’ять дерев’яних храмів Закарпаття. К.: Грані-Т, 2008]

Фото Карела Кучі, травень 2006 р. Фото Михайла Сирохмана

Михайло Сирохман пише у своєму путівнику: "Дерев'яна дзвіниця біля церкви – єдина дзвіниця місцевого стилю,не вкрита бляхою. Усередині на зрубі видно нерозбірливі написи та дату 1886 – можливо, це рік будівництва" (фото ліворуч). Але, як бачимо, на фото 2006 р. (праворуч; автор - Карел Куча) дзвіниця вже стоїть під бляхою.


Фото Карела Кучі, травень 2006 р.

Фото Карела Кучі, травень 2006 р.

Вигляд з північного сходу [ПГА, т. 2, с. 182]

[ПГА, т.2, с.182-183]: Построена мастерами, работавшими в селах Задельском и Тишеве.
Деревянная, трехсрубная, с невысокой башней над бабинцем. Срублена из сосновых бревен, угловые соединения выполнены "в ласточкин хвост". Сруб нефа шире удлиненного бабинца и пятигранной восточной части. Все три объема перекрыты одной высокой крышей с мягким переходом в местах разношироких срубов. Сруб церкви от подвалин до крыши покрыт гонтом. Башня завершается шарообразным куполом с фартуком и круглой главкой на прямоугольном в плане глухом фонаре. Поддашие опирается на кронштейны, опоясывает всю церковь и на западном фасаде переходит в крыльцо, пристроенное позже. Окна большие с арочными завершениями на южных и северных стенах. На восточной стене восточного объема находится круглое окно. В интерьере памятника все три объема перекрыты коробовыми сводами, между бабинцем и нефом сделан высокий арочный проем.
Колокольня деревянная, двухъярусная. Построена из полубревен, угловые соединения сделаны в простой замок с двухсторонним вырезом с юго-западной стороны. Квадратная в плане, с открытым срубом нижнего яруса, с двумя заломами и шатровой кровлей, с вытянутой главкой. Сруб верхнего яруса покрыт дранью. В нем прорезаны арочные голосники.

© 2009, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.[an error occurred while processing this directive]