To the homepage
    home


     Zakarpattia region Uzhgorod

       Berehovo district

Chetfalva (Chetovo)
Heten
Muzhievo

       Irshava district

Deshkovytsia
Ivashkovytsia
Lokit`

       Khust district

Danylovo
Krajnykovo
Oleksandrivka
Sokyrnytsia
Steblivka

       Mizhgir`ja district

Bukovets`
Izky
Kelechyn
Kolochava
Kuzhbyi
Mizhgir`ja
Nehrovets`
Nyzhnij Studenyj
Pavlovets`
Podobovets`
Pryslip
Pylypets`
Rekity
Repynne
Roztoka
Sukhyj
Synevyrs`ka Poliana
Torun`
Verkhnij Studenyj

       Mukachevo district

Rus`ka Kuchava
Vilkhovytsia

       Perechyn district

Likitsary

       Rakhiv district

Bohdan (Rogneska)
Dilove
Lazeschyna
Serednie Vodiane (lower)
Serednie Vodiane (upper)
Velykyj Bychkiv
Yasinia

       Svaliava district

Svaliava
Uklyn

       Tiachiv district

Kolodne
Nyzhnia Apsha (Dibrova)

       Velykyj Bereznzyj district

Bukivts`ovo
Chornoholova
Husnyj
Kostryna
Sil`
Sukhyj
Uzhok
Vyshka

       Volovets` district

Abranka
Bilasovytsia
Huklyvyj
Kotelnytsia
Pashkovets`
Pidpolozzia
Scherbovets`
Tyshiv
Yalove
Zadil`s`ke

       Vynohradiv district

Novoselytsia

Muzhievo


Muzhievo, Berehovo district, Zakarpattia region. Show on map

         Belfry of the Reformation church, XIX c.

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.


Село Мужiєво, більшість населення якого становлять угорці, розта- шоване за 7 км від Берегова. Вперше згадується в документах 1232 року, а у 1552 році населення прийняло вчення Кальвіна.В 1595 році громада вважалася однією з найбільш процвітаючих, а у 1657 році поляки під проводом князя Любомирського знищили село і спалили храм, дзвони ж втопили в ріці. Зруйновані села і містечка – такою була помста трансильванському князю Д’єрдю Ракоці ІІ за невдалий похід у Польщу.
Кам’яний пізньоготичний храм походить з XV сторіччя. Базилічний об ’єм, поставлений на кам’яному цоколі, включає в себе наву і святилище, завершене трьома гранями. Кути і стіни зміцнено контрфорсами. На західній стіні влаштовано вхід у вигляді перспективного порталу з аркою. На південній стіні між контрфорсами влаштовано вхід з обрамленням у формі стрілчастої арки з недавно прибудованим відкритим ґанком. Південні стіни святилища і нави прорізають пізньоготичні вікна. Стрілчасті арки вікон нави прикрашає майстерне кам’яне різьблення, різне на кожному вікні. Північна стіна вікон не має. Усередині нава умовно відділена від вівтарної частини великою півциркульною аркою, що спирається на вмуровані в стіни профільовані підп ’ятні камені. Пізньоготичні склепіння нави і святилища утворюють переплетення кам’яних ребеdistrictервюрів, замкнутих у центрі кам’яним замком.

Фото Карела Кучі, травень 2006 р.

Фото Карела Кучі (http://kostelyazvonice.wz.cz), травень 2006 р.


Біля храму стоїть дерев’яна каркасна двоярусна дзвіниця. Нижній ярус майже до верху зашито дошками, вкриває його широке, зі стрімкими схилами, опасання. Фото Карела Кучі, травень 2006 р. Вище від опасання здіймається корпус вежі, на дві третини оббитий дошками з профільованими лиштвами по верхньому краю. Арки голосниць підтримують чотирисхилий шатровий верх, увінчаний шпилем. Опасання і завершення вежі тепер вкрито бляхою. Перший дзвін із написом німецькою мовою походив з 1638 року і був, очевидно, дарунком німецьких протестантів.
Попри невеликі розміри,храм виглядає дуже монументально. Його компактні форми та суворого вигляду дзвіниця творять привабливий архітектурний ансамбль. Обидві споруди добротно відреставровано. Стіни церкви побілено, а на святилищі знято штукатурку, щоб продемонструвати майстерну кам’яну кладку [М.Сирохман. П’ятдесят п’ять дерев’яних храмів Закарпаття. К.: Грані-Т, 2008].


© 2009, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.[an error occurred while processing this directive]