Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home


     Закарпатська область Ужгород

       Берегівський р-н

Гетен
Мужієво
Четфалва (Четове)

       Великоберезнянський р-н

Буківцьово
Вишка
Гусний
Кострина
Сіль
Сухий
Ужок
Чорноголова

       Виноградівський р-н

Новоселиця

       Воловецький р-н

Абранка
Біласовиця
Гукливий
Задільське
Котельниця
Пашковець
Підполоззя
Тишів
Щербовець
Ялове

       Іршавський р-н

Дешковиця
Івашковиця
Локіть

       Міжгірський р-н

Буковець
Верхній Студений
Ізки
Келечин
Колочава
Кужбиї
Міжгір'я
Негровець
Нижній Студений
Павловець
Пилипець
Подобовець
Присліп
Рекіти
Репинне
Розтока
Синевирська Поляна
Сухий
Торунь

       Мукачівський р-н

Вільховиця
Руська Кучава

       Перечинський р-н

Лікіцари

       Рахівський р-н

Богдан (пол. Рогнєска)
Великий Бичків
Ділове
Лазещина
Середнє Водяне (нижня)
Середнє Водяне (верхня)
Ясіня

       Свалявський р-н

Свалява
Уклин

       Тячівський р-н

Нижня Апша (Діброва)
Колодне

       Хустський р-н

Данилово
Крайниково
Олександрівка
Сокирниця
Стеблівка

Сокирниця


с. Сокирниця, Хустський р-н, Закарпатська область. Показати на мапі.
GPS координати церкви: 48° 7' 6.543", 23° 23' 52.465"

         Церква св. Миколи, XVII ст., 1704

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.

Фото Олени Крушинської, червень 2008 р.



Михайло Сирохман пише про цю церкву:
На відстані 10 кілометрів від Хуста при головній дорозі в селі Сокирниця перша зустріч з готичним шедевром – величним і суворо-мовчазним, позначеним духом давнини і неповторним кольором віків. Дубові зруби храму вкриті високими дахами. Опасання має тільки більший зруб, що ділиться на наву і бабинець. Висока вежа трохи звужується догори і завершується арками голосниць. З чотирисхилого шатра виростають чотири малі вежки і високий шпиль. На головному фасаді – закритий ґанок з прорізами трикутних вікон і вхідного порталу. Одвірок бабинця обрамлено смугами «мотузкового» орнаменту, колами, заповненими різьбленням, розетками з шестилисниками. Неповторне враження роблять могутні стіни зрубів, складені з величезних тесаних колод. Поблизу кутових замків, майже в кожному брусі просвердлено отвори діаметром 3 см, а в отвори вбито кілки. Можливо, це спосіб запобігання деформації зрубів. За написом на іконі св. Онуфрія, іконостас встановили 1748 року. У радянський період церква була закритою, більшість ікон пропала. Вціліли два образи Богородиці та ікона св. Миколи. Старе малювання збереглося на цоколях під намісними іконами. На композиції «Святі Антоній і Феодосій Печерські» посередині, між фігурами святих зображено церкву зі шпилем. Збережено обрамлення намісних ікон XVIII сторіччя, царські врата, свічники, кивот.
Згідно з переказами та дослідженнями, сокирницьку церкву було збудовано в селі Шашвар (нині Тросник Виноградівського району) на початку XVII сторіччя у формі церкви-хати без вежі, з високими дахами, вкритими соломою. З того часу збереглися всі зруби церкви. У 1770 році після перенесення в Сокирницю, церкву перебудовують, встановлюючи аркові склепіння над усіма частинами і вежу над бабинцем. У єпископській візитації 1801 року записано, що «церква дерев'яна, збудована із сильних дубових колод, стара, але ще добра, однак мала і вірників не вміщає». Біля церкви стоїть висока каркасна дзвіниця, збудована в 1770 році. Могутній каркас установлено на обв'язці з дубових брусів перетином 24–28 см. Усі поверхні вкрито лемехом. Ще донедавна невелике підвищення з церквою і дзвіницею оточувала стародавня дерев'яна огорожа. Ансамбль чудово виглядав у центрі села, поки перед ним не збудували новий будинок сільради. Через дорогу від церкви розташовано дерев'яну каплицю з Розп'яттям – чудове доповнення до культового ансамблю села. Таких каплиць колись було більше, але майже всі поруйновано. Збереглися три – в Кам'янському, Середньому Водяному та Сокирниці. Ще на початку 1990-х каплиця була вкрита ґонтом, до неї примикала дерев'яна огорожа. [М.Сирохман. П’ятдесят п’ять дерев’яних храмів Закарпаття. К.: Грані-Т, 2008]

Село Сокирница. Николаевская церковь. 1709 г.
[Поп И.И., Поп Д.И. В горах и долинах Закарпатья. - М. : Искусство, 1971 г., с. 103]:

Из Стебливки мы едем в соседнее село Сокирницу, где сохранился более древний храм этой группы. Расположенная на едва заметном возвышении на берегу ручейка, Николаевская церковь в Сокирнице построена в 1709 году, как гласит дата на срубе. Она более приземиста, и формы ее немного тяжеловесны, крыша шире и поэтому не столь резко вздымается вверх, как в стебливском храме. На фасаде бросаются в глаза остроконечные окна, в которых чувствуется влияние готической стрельчатой арки. Рядом с церковью находится и колокольня, формы которой взяты у бойковского зодчества.


Вигляд зi сходу [ПГА, т. 2, с. 207] [ПГА, т.2, с.207]: По исследованиям реставраторов построены в с. Шашвар (ныне Виноградовского района) в начале XVII в. От этого периода сохранились срубы трех основных объемов на высоту нижнего яруса стен до залома. Это было сооружение хатнего типа с высокими крышами, крытыми соломой. В 1770 г. здание перестраивают при переносе в с. Сокирницу - меняют перекрытия на коробовые своды над всеми объемами и устанавливают башню над бабинцем. Деревянная, двухсрубная, трехчастная. Возведена из крепких дубовых брусьев, покрыта лемехом, К общему пятистенному срубу нефа и бабинца примыкает прямоугольный восточный сруб. Срубленное крыльцо у бабинца освещается окнами треугольной формы, верхний ярус галереи над крыльцом - открытый каркасный, Неф и бабинец с галереей перекрыты высокой стремительной двускатной крышей. Более низкая крыша восточного объема сливается с широким поддашием, устроенным на выпусках венцов срубов. Башня помещена над бабинцем (квадратная в плане, сильно зауженная кверху), каркасная с подсебитьем, увенчана высоким шпилем. Шпиль опирается на шатровое завершение, по углам которого поставлены четыре маленькие башенки, также увенчанные шпилями. В юго-западном углу двора расположена двухъярусная, квадратная в плане, каркасная колокольня с опасанием и шатровой крышей. Стены и крыша покрыты лемехом.





© 2009, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.






Туристична марка, присвячена церкві в Сокирниці

Церква в Сокирниці - туристичнo-маркове місце (ТМ №16)


[an error occurred while processing this directive]