To the homepage
    home


     Zakarpattia region Uzhgorod

       Berehovo district

Chetfalva (Chetovo)
Heten
Muzhievo

       Irshava district

Deshkovytsia
Ivashkovytsia
Lokit`

       Khust district

Danylovo
Krajnykovo
Oleksandrivka
Sokyrnytsia
Steblivka

       Mizhgir`ja district

Bukovets`
Izky
Kelechyn
Kolochava
Kuzhbyi
Mizhgir`ja
Nehrovets`
Nyzhnij Studenyj
Pavlovets`
Podobovets`
Pryslip
Pylypets`
Rekity
Repynne
Roztoka
Sukhyj
Synevyrs`ka Poliana
Torun`
Verkhnij Studenyj

       Mukachevo district

Rus`ka Kuchava
Vilkhovytsia

       Perechyn district

Likitsary

       Rakhiv district

Bohdan (Rogneska)
Dilove
Lazeschyna
Serednie Vodiane (lower)
Serednie Vodiane (upper)
Velykyj Bychkiv
Yasinia

       Svaliava district

Svaliava
Uklyn

       Tiachiv district

Kolodne
Nyzhnia Apsha (Dibrova)

       Velykyj Bereznzyj district

Bukivts`ovo
Chornoholova
Husnyj
Kostryna
Sil`
Sukhyj
Uzhok
Vyshka

       Volovets` district

Abranka
Bilasovytsia
Huklyvyj
Kotelnytsia
Pashkovets`
Pidpolozzia
Scherbovets`
Tyshiv
Yalove
Zadil`s`ke

       Vynohradiv district

Novoselytsia

Sokyrnytsia


Sokyrnytsia, Khust district, Zakarpattia region. Show on map.
GPS координати церкви: 48° 7' 6.543", 23° 23' 52.465"

         St. Nicholas church, XVII c., 1704

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.

Фото Олени Крушинської, червень 2008 р.Михайло Сирохман пише про цю церкву:
На відстані 10 кілометрів від Хуста при головній дорозі в селі Сокирниця перша зустріч з готичним шедевром – величним і суворо-мовчазним, позначеним духом давнини і неповторним кольором віків. Дубові зруби храму вкриті високими дахами. Опасання має тільки більший зруб, що ділиться на наву і бабинець. Висока вежа трохи звужується догори і завершується арками голосниць. З чотирисхилого шатра виростають чотири малі вежки і високий шпиль. На головному фасаді – закритий ґанок з прорізами трикутних вікон і вхідного порталу. Одвірок бабинця обрамлено смугами «мотузкового» орнаменту, колами, заповненими різьбленням, розетками з шестилисниками. Неповторне враження роблять могутні стіни зрубів, складені з величезних тесаних колод. Поблизу кутових замків, майже в кожному брусі просвердлено отвори діаметром 3 см, а в отвори вбито кілки. Можливо, це спосіб запобігання деформації зрубів. За написом на іконі св. Онуфрія, іконостас встановили 1748 року. У радянський період церква була закритою, більшість ікон пропала. Вціліли два образи Богородиці та ікона св. Миколи. Старе малювання збереглося на цоколях під намісними іконами. На композиції «Святі Антоній і Феодосій Печерські» посередині, між фігурами святих зображено церкву зі шпилем. Збережено обрамлення намісних ікон XVIII сторіччя, царські врата, свічники, кивот.
Згідно з переказами та дослідженнями, сокирницьку церкву було збудовано в селі Шашвар (нині Тросник Виноградівського району) на початку XVII сторіччя у формі церкви-хати без вежі, з високими дахами, вкритими соломою. З того часу збереглися всі зруби церкви. У 1770 році після перенесення в Сокирницю, церкву перебудовують, встановлюючи аркові склепіння над усіма частинами і вежу над бабинцем. У єпископській візитації 1801 року записано, що «церква дерев'яна, збудована із сильних дубових колод, стара, але ще добра, однак мала і вірників не вміщає». Біля церкви стоїть висока каркасна дзвіниця, збудована в 1770 році. Могутній каркас установлено на обв'язці з дубових брусів перетином 24–28 см. Усі поверхні вкрито лемехом. Ще донедавна невелике підвищення з церквою і дзвіницею оточувала стародавня дерев'яна огорожа. Ансамбль чудово виглядав у центрі села, поки перед ним не збудували новий будинок сільради. Через дорогу від церкви розташовано дерев'яну каплицю з Розп'яттям – чудове доповнення до культового ансамблю села. Таких каплиць колись було більше, але майже всі поруйновано. Збереглися три – в Кам'янському, Середньому Водяному та Сокирниці. Ще на початку 1990-х каплиця була вкрита ґонтом, до неї примикала дерев'яна огорожа. [М.Сирохман. П’ятдесят п’ять дерев’яних храмів Закарпаття. К.: Грані-Т, 2008]

Село Сокирница. Николаевская церковь. 1709 г.
[Поп И.И., Поп Д.И. В горах и долинах Закарпатья. - М. : Искусство, 1971 г., с. 103]:

Из Стебливки мы едем в соседнее село Сокирницу, где сохранился более древний храм этой группы. Расположенная на едва заметном возвышении на берегу ручейка, Николаевская церковь в Сокирнице построена в 1709 году, как гласит дата на срубе. Она более приземиста, и формы ее немного тяжеловесны, крыша шире и поэтому не столь резко вздымается вверх, как в стебливском храме. На фасаде бросаются в глаза остроконечные окна, в которых чувствуется влияние готической стрельчатой арки. Рядом с церковью находится и колокольня, формы которой взяты у бойковского зодчества.


Вигляд зi сходу [ПГА, т. 2, с. 207] [ПГА, т.2, с.207]: По исследованиям реставраторов построены в с. Шашвар (ныне Виноградовского района) в начале XVII в. От этого периода сохранились срубы трех основных объемов на высоту нижнего яруса стен до залома. Это было сооружение хатнего типа с высокими крышами, крытыми соломой. В 1770 г. здание перестраивают при переносе в с. Сокирницу - меняют перекрытия на коробовые своды над всеми объемами и устанавливают башню над бабинцем. Деревянная, двухсрубная, трехчастная. Возведена из крепких дубовых брусьев, покрыта лемехом, К общему пятистенному срубу нефа и бабинца примыкает прямоугольный восточный сруб. Срубленное крыльцо у бабинца освещается окнами треугольной формы, верхний ярус галереи над крыльцом - открытый каркасный, Неф и бабинец с галереей перекрыты высокой стремительной двускатной крышей. Более низкая крыша восточного объема сливается с широким поддашием, устроенным на выпусках венцов срубов. Башня помещена над бабинцем (квадратная в плане, сильно зауженная кверху), каркасная с подсебитьем, увенчана высоким шпилем. Шпиль опирается на шатровое завершение, по углам которого поставлены четыре маленькие башенки, также увенчанные шпилями. В юго-западном углу двора расположена двухъярусная, квадратная в плане, каркасная колокольня с опасанием и шатровой крышей. Стены и крыша покрыты лемехом.

© 2009, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.


Туристична марка, присвячена церкві в Сокирниці

Церква в Сокирниці - туристичнo-маркове місце (ТМ №16)


[an error occurred while processing this directive]