Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home

Соціальна акція ТМ Pinotex -
реставрація костелика в Язлівчику
громадський партнер - проект "Дерев'яні храми України"

2009 року торгова марка Pinotex (концерн Akzo Nobel) спільно з громадським партнером, проектом "Дерев'яні храми України" започаткували соціальну акцію задля порятунку костелика у Язлівчику - маловідомої пам'ятки дерев'яної архітектури, існування якої перебуває під загрозою. Були проведені консерваційні роботи і обстеження костелу фахівцями. На жаль, розрахована ними сума, необхідна для реставрації костелу, виявилася неприйнятною для ТМ Pinotex, і акцію було закрито. Детальніше про перебіг акції і обставини, за яких вона припинилася, читайте нижче на цій сторінці.

Влітку 2012 року костел розібрали польські студенти-реставратори і залишили його складеним у Язлівчику. Восени того ж року після низки скандалів, пов'язаних з небажанням працівників львівського музею просто неба "Шевченківський гай" приймати споруду до експозиції (деякі подробиці можна дізнатися з відкритого листа 15.10.12, який автору цього сайту разом з іншими небайдужими до долі костелу довелося писати урядовцям), язлівчицький костел таки перевезли до скансену. Зараз, влітку 2013 року, польські реставратори збирають його докупи. Всі роботи були профінансовані польською стороною.


ЯК ВСЕ ПОЧАЛОСЯ?

Відомо, що на сьогодні в Україні численні пам'ятки дерев'яної архітектури перебувають у катастрофічному стані і знаходяться під загрозою втрати. За актуальних умов переважна більшість з них не може сподіватися на державне фінансування, і єдиний їхній шанс на порятунок - це громадська ініціатива і спонсорська допомога.
Влітку 2009 р. проекту "Дерев'яні храми України" вдалося знайти першого спонсора, який перейнявся цією проблемою. Ним стала компанія Akzo Nobel, якій належить відома торгова марка Pinotex - виробник лаків та пропиток для захисту деревини. Свою 50-ту річницю Pinotex вирішив відзначити великою соціальною акцією, спрямованою на об'єкти, пов'язані з тематикою захисту деревини - пам'ятки дерев'яної архітектури. Проект "Дерев'яні храми України" став громадським партнером, а його автор Олена Крушинська - координатором акції.
ТМ Pinotex погодилася взяти на себе повну реставрацію одного об'єкту, що перебуває у стані занепаду. Серед кількох храмів-кандидатів, до яких ми виїжджали на місце, ми зрештою зупинили свій вибір на костелику в селі Язлівчик, що у Бродівському районі Львівської області.


ЧОМУ САМЕ ЯЗЛІВЧИК?

- УНІКАЛЬНА АРХІТЕКТУРА
костелик в Язлівчику, побудований у 1936-1937 роках - один з найяскравіших представників малочисленної групи дерев'яних костелів України. Він є унікальним зразком застосування стилю модерн до дерев'яної сакральної архітектури і не має аналогів на теренах України;

- ВІДСУТНІСТЬ СТАТУСУ ПАМ'ЯТКИ І ШАНСІВ НА ДЕРЖАВНЕ ФІНАНСУВАННЯ
попри безперечну архітектурну цінність, костелик через свій "замолодий" вік не має навіть статусу пам'ятки архітектури місцевого значення, а отже, навіть теоретично не міг би претендувати на державне фінансування реставрації. Відсутність статусу - це наслідок традиційного за радянських часів зневажливого ставлення до пам'яток, датованих ХХ ст. У 2007-2008 роках було виконано паспортизацію костелу, але до реєстру пам'яток його не внесено й досі. Тож спонсорська підтримка була його єдиним шансом на виживання.

- ЗБЕРЕЖЕНІСТЬ В АВТЕНТИЧНОМУ ВИГЛЯДІ
Незважаючи на десятиріччя занепаду, каплиця в Язлівчику збереглася в автентичному вигляді, без перебудов. Особливого колориту надає споруді стрімкий гонтовий дах і цінні архітектурні деталі: різьблені двері із зображенням дубового листя, ковані грати на вікнах, в інтер'єрі - дерев'яний вівтар у формі порталу з колонами, та інш. Це дозволить відновити пам'ятку в її первісному вигляді.

- НАЯВНІСТЬ ПІДТРИМКИ З БОКУ МІСЦЕВОЇ ВЛАДИ Бродівська районна рада від початку акції надавала всебічну організаційну підтримку і активно співпрацювала з нами.

- ТУРИСТИЧНА ПЕРСПЕКТИВНІСТЬ Село Язлівчик - приміське село м. Броди, розташоване неподалік від автостради Київ-Львів і відомих пам'яток Золотої підкови Львівщини - Підгорецького і Олеського замків. Це дозволить залучити відреставрований костелик до популярних туристичних маршрутів.


ЩО БУЛО ЗРОБЛЕНО

У вересні-жовтні 2009 р. запрошені нами архітектори-реставратори з НУ "Львівська політехніка" провели попереднє обстеження споруди, на основі якого було приблизно оцінено вартість реставраційних робіт.
У листопаді-грудні 2009 року були виконані консерваційні роботи, що дозволили захистити споруду від опадів. Пошкоджені ділянки даху було перекрито рубероїдом, діри в стінах забито дошками - таким чином, щоб захистити від дощу і снігу, але водночас зберегти потрібну вентиляцію, оскільки дерев'яні будівлі не переносять "парникового ефекту".


Впродовж 2010 року мною проводилися пошуки підрядника - фірми, яка б погодилася виконати заплановані протиаварійні роботи якісно, але в режимі економії, тобто без розробки дорогої проектно-реставраційної документації. Ці пошуки виявилися марними.

Зрештою через знайомих вдалося знайти контакти фахівців, які погоджувалися розробити проект реставрації за мінімально можливі кошти, а саме - проектно-реставраційний відділ ДП УДПІ "Укрміськбудпроект", м. Харків. Також вдалося сконтактувати з фахівцями Державного науково-реставраційного центру консервації й реставрації пам'яток "Конрест", які виїжджали на об'єкт і провели його додаткові обстеження. В результаті цих обстежень виявилося, що споруда сильно уражена грибком, і суми, необхідні для її реставрації, перевищують ті, що передбачалися ТМ Pinotex.

Зрештою через знайомих вдалося знайти контакти фахівців, які погоджувалися розробити проект реставрації за мінімально можливі кошти, а саме - проектно-реставраційний відділ ДП УДПІ "Укрміськбудпроект", м. Харків. Також вдалося сконтактувати з фахівцями Державного науково-реставраційного центру консервації й реставрації пам'яток "Конрест", які виїжджали на об'єкт і провели його додаткові обстеження. В результаті цих обстежень виявилося, що споруда сильно уражена грибком, і суми, необхідні для її реставрації, перевищують ті, що передбачалися ТМ Pinotex. Тому проект, на превеликий жаль, було закрито.

Соціальна акція Pinotex
Фото Олени Крушинської, серпень 2009 р. детальніше дізнатися про архітектуру та історію костелу,
подивитися фото і креслення можна тутІНФОРМАЦІЯ ПРО АКЦІЮ В ЗМІ:
- фоторепортаж на інформпорталі zaxid.net
- стаття на інформпорталі ZIK
- стаття на офіційному сайті Бродівської РДА

Фото Олени Крушинської, серпень 2009 р.

Листопад 2009 р., в процесі консерваційних робіт.


Фотозвіт з консерваційних робіт, виконаних у листопаді-грудні 2009 р.
(у порівнянні з фотографіями костелу за серпень 2009 р.)


Розруха. Фотографії зроблені у серпні 2009 р. під час обстеження костелу

 Фото Олени Крушинської, 2009 р.
 Фото Олени Крушинської, 2009 р.
 Фото Олени Крушинської, 2009 р.
 Фото Олени Крушинської, 2009 р.
 Фото Олени Крушинської, 2009 р.
 Фото Олени Крушинської, 2009 р.
 Фото Олени Крушинської, 2009 р.
 Фото Олени Крушинської, 2009 р.
 Фото Олени Крушинської, 2009 р.
 Фото Олени Крушинської, 2009 р.
 Фото Олени Крушинської, 2009 р.
 Фото Олени Крушинської, 2009 р.
 Фото Олени Крушинської, 2009 р.© 2008-2011, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.[an error occurred while processing this directive]