Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home

Громадські акції


які проводить або підтримує проект "Дерев'яні храми України"


Приватна благодійна ініціатива з повернення автентичного вигляду дерев’яній церкві XVII ст. у с. Щасливе Мукачівського району Закарпатської області (2023, роботи тривають)

Приватна благодійна ініціатива з повернення автентичного вигляду церкві у с. Щасливе на Закарпатті
Приватна благодійна ініціатива з повернення автентичного вигляду церкві у с. Щасливе на Закарпатті

Дерев’яна церква св. арх. Михаїла походить, імовірно, з XVII ст. і репрезентує лемківський стиль дерев’яної архітектури - дуже простий та архаїчний його варіант. До нашого часу храм дійшов у спотвореному вигляді: зруби було оббито товстою фанерою, стіни вище опасання поштукатурено, відкриту галерею перетворено на засклену веранду, стіни в інтер'єрі обшито картонною плитою, тому дослідник і захисник закарпатських дерев’яних церков Михайло Сирохман давно виношував задум повернення пам’ятці автентичного вигляду. У 2023 році це стало можливим завдяки приватній благодійній ініціативі. Зі зрубів зовні і всередині знято обшивку і тиньк, розібрано веранду й відтворено галерею на фігурних стовпчиках, з дахів знято бляху - натомість їх покривають якісним ґонтом. Роботи тривають.
     детальніше >>


Громадська акція "Врятувати церкву в Кугаєві" (триває від 2013 року дотепер): протиаварійні роботи задля запобігання подальшій руйнації дерев’яної церкви та дзвіниці в с. Кугаїв Пустомитівського району Львівської області

Громадська акція "Врятувати церкву в Кугаєві" Церква Богоявлення Господнього (1693) з дзвіницею - чудовий зразок бойківської дерев’яної архітектури. Багато років пам’ятка перебувала у жахливому стані. Тому 2013 року її небайдужі шанувальники об’єдналися в ініціативну групу "Врятувати церкву в Кугаєві" й започаткували акцію, метою якої є протиаварійні роботи й запобігання подальшій руйнації церкви та дзвіниці. Відтоді було проведено численні толоки, благодійні акції зі збору коштів, залучено фахівців-реставраторів, виконано заходи з гідроізоляції, заготовлено ґонт і вже перекрито дзвіницю, а дахи церкви тимчасово накрито мембранною плівкою для захисту від опадів.
Організатори: Ініціативна група "Врятувати церкву в Кугаєві", Львівська обласна організація Українського товариства охорони пам'яток історії і культури (УкрТОПіК)
Інформаційний партнер: сайт "Дерев’яні храми України", www.derev.org.ua
     детальніше >>


Благодійні вертепи для збору коштів на встановлення сигналізації у церкві Успіння Пресв. Богородиці 1603 року в селі Кліцько Городоцького району Львівської області, січень 2012 р.

Благодійні вертепи для збору коштів на встановлення сигналізації у церкві в Кліцьку
8-9 січня 2012 року благодійні вертепи зібрали необхідні кошти (близько 4 тис. грн), що у повному обсязі були використані на встановлення протипожежної і протизламної сигналізації у дерев'яній церкві Успіння Пресв. Богородиці 1603 року в селі Кліцько.
Організатори: ГО "Мозаїка", ОУМ "Спадщина", Львівська обласна організація Українського товариства охорони пам'яток історії і культури (УкрТОПіК)
Інформаційний партнер: сайт "Дерев’яні храми України", www.derev.org.ua
     детальніше >>


Власний проект "Дерев'яних храмів України". Обстеження, консервація і нереалізована спроба реставрації дерев'яного костелика у с. Язлівчик Бродівського району Львівської області (2009-2011)

Вигляд костелика в Язлівчику до консерваційних робіт. Фото Олени Крушинської, серпень 2009 р.
Вигляд костелика в Язлівчику після консерваційних робіт. Листопад 2009 року

2009 року торгова марка Pinotex (концерн Akzo Nobel) спільно з громадським партнером, проектом "Дерев'яні храми України", започаткували соціальну акцію задля порятунку костелика у Язлівчику - маловідомої пам'ятки дерев'яної архітектури, існування якої було під загрозою. Тоді було проведено консерваційні роботи і обстеження костелу фахівцями. На жаль, розрахована ними сума, необхідна для реставрації костелу, виявилася неприйнятною для ТМ Pinotex, і 2011 року акцію було закрито.
Згодом, у 2012-2013 рр., костел перенесли до львівського музею просто неба "Шевченківський гай" польські реставратори.
     детальніше >>


Проект ініціативної групи церковної громади с. Стеблівка Хустського району Закарпатської області. Консервація руїн пошкодженої пожежею церкви Різдва Богородиці XVI-XVIII ст. - укріплення збережених конструкцій, зведення тимчасового накриття (2009-2010)

Рештки церкви у Стеблівці, зруйнованої пожежею 1994 року. Фото Олени Крушинської, 2008 р.
Законсервовані рештки церкви у Стеблівці. Фото 2010 року

Ця церква, що справедливо вважалася перлиною "мармароської дерев’яної готики", була сильно пошкоджена під час пожежі 1994 року. Однак завдяки потужним дубовим зрубам обгоріла напівруїна змогла витримати п'ятнадцять років просто неба. Пам'ятку вже усі вважали втраченою. Проте влітку 2009 року у селі сформувалася ініціативна група, якій власними силами і коштами вдалося зробити неможливе - повернути пам'ятку буквально з того світу і надійно законсервувати її. Так, під тимчасовим накриттям, вона може чекати, коли знайдуться кошти на її відновлення у первісному вигляді.
     детальніше >>© 2011-2023, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.