Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home

Підтримка фахівців




Ми радо співпрацюємо з фахівцями - архітекторами, мистецтвознавцями, краєзнавцями. Вони надають для сайту свої ексклюзивні матеріали (наукові публікації, креслення, малюнки тощо), і таким чином роблять їх доступними для пошуку через інтернет і значно розширюють свою аудиторію. А з багатьма однодумцями ми давно і щиро дружимо.
Нижче подано коротку інформацію про фахівців, які підтримують проект "Дерев'яні храми України".


Карел Куча

архітектор, історик архітектури і урбанізму, голова Товариства дослідження дерев'яних храмів і дзвіниць, автор численних книг і статей (Прага)

З 1983 року займається дослідженням пам'яток дерев'яної архітектури, насамперед, дзвіниць Чеської республіки, яким присвятив окреме видання.
В рамках Товариства координує експедиційні поїздки по всій Європі. Засновник Товариства відродження села і малого містечка. Автор численних книжок, присвячених історії архітектури і урбанізму.
У 2006 році пан Карел разом зі своїм колегою Томашем Главачком об'їздив сотні пам'яток Закарпаття, від загальновідомих шедеврів до найменших дерев'яних дзвіничок при мурованих церквах. Весь масив фотографій він люб'язно надав у користування, і деякі фото вже з'явилися на сторінках нашого сайту. В свою чергу, я була рада надати фотографії та інші матеріали для енциклопедичного видання "Дерев'яні храми і дзвіниці в Європі" (у співавторстві з Їржі Лангером, Прага, 2009) і таким чином посприяти широкому представленню в ній українських храмів. У наступні роки ми провели з паном Карелом чимало спільних подорожей по пам'ятках дерев'яної архітектури України й Чехії.
Кілька років тому на запрошення пана Карела та його колег я стала членом міжнародного Товариства дослідження дерев'яних храмів і дзвіниць.

Михайло Сирохман

"гуру" закарпатських дерев'яних храмів, художник-графік, мистецтвознавець, автор низки книг і численних статей про дерев'яні храми Закарпаття (Ужгород)

У 1970-1980-х роках обїздив і обійшов абсолютно всі села, присілки і хутори Закарпаття, фотографував церкви і зібрав усю можливу інформацію про них від старих людей, крім цього опрацював усю історичну літературу та матеріали архівів. Результатом стало видання численних статей у пресі, книги "Втрачені церкви Закарпаття" (1999), монументальної енциклопедії "Церкви України. Закарпаття" (2000), путівника "55 дерев'яних храмів Закарпаття" (2008), серії буклетів про мармароські готизуючі церкви та багато іншого. Пан Михайло - художник-графік, і кілька серій своїх робіт він присвятив саме дерев'яним храмам. Деякі з них можна побачити у статті "Дерев'яна споруда поза часом" у часописі "Українська культура", №2-3(1022-1023), 2014, с.16-19.
Нині працює над підготовкою до друку доповненого видання "Втрачених церков Закарпаття", книжки про ужгородського архітектора Еміліяна Егреші, альбому світлин Закарпаття 1920-х років, зроблених чеським краєзнавцем Флоріаном Заплеталом, та іншими виданнями.
На сайті в розділі "Закарпатська область" можна побачити багато текстів та фотографій, наданих паном Михайлом.


Дмитро Малаков


історик, краєзнавець, києвознавець, автор численних книг (Київ)

Дякую Дмитрові Васильовичу за незмінну готовність допомогти, порадити, підказати. Регулярно отримую від нього фотографії маловідомих дерев'яних церков та цивільних споруд, які він зробив під час своїх подорожей, а також цінні архівні матеріали. Надані паном Дмитром рідкісні книги М. Сополіги "Перлини народної архітектури", Т. Геврика "Masterpieces in Wood" та статті Д. Щербаківського й О. Гуцало зі Збірника секції мистецтв Українського наукового товариства (Київ, 1921) збагатили мою електронну бібліотеку.



Микола Жарких

кандидат хімічних наук, автор проекту "Мислене Древо" (Київ)

Надав величезну допомогу з оцифровування літератури та паперових фотоархівів. Приємно, коли приносиш людині величезний стос журналів і книжок на сканування, а вона, замість злякатися - радіє. А будь-які матеріали, що пройшли через руки Миколи Івановича, завжди ідеально впорядковані й готові посісти своє місце і у нас на сайті, і в універсальній ієрархічній базі даних з історії та культури України "Мислене Древо".
Веб-бібліографію дерев'яної архітектури України теж розробив Микола Жарких.




Олег Рибчинський

аніматор містечкової культури, викладач кафедри реставрації НУ "Львівська політехніка", кандидат архітектури (Львів)

Пан Олег - чудовий графік, у чому можна переконатися, відвідавши його галереї "Подвір'я Львівських кам'яниць" та "Львівські портали. Фрагменти біографії" на сайті "Львіські ремінісценції". Власне, зі створення цих галерей і почалося наше знайомство й співпраця, що продовжується в проекті "Дерев'яні храми України".
Стараннями пана Олега на нашому сайті з'явилася галерея малюнків львівського архітектора Анатолія Консулова, наданих його родиною.



Віктор Громик

архітектор за освітою, автор сайту "Дерев'яні церкви Західної України",
(Львів - Рудно)

Від звичайних мандрів з фотоапаратом прийшов до серйозної зацікавленості дерев'яною архітектурою. 2007 року створив власний сайт "Дерев'яні церкви Львівщини", який з часом перетворився у сайт "Дерев'яні церкви Західної України". Впродовж 2006-2012 років Віктор опублікував на своєму сайті фотокаталог дерев'яних церков Львівської області, збудованих до середини ХХ ст. Станом на осінь 2014 року завдяки зусиллям його однодумця, веломандрівника Ігора Пунди, було зафіксовано на світлинах всі старі дерев'яні церкви Івано-Франківщини.


Дмитро Каднічанський

заступник голови правління Львівської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, фотограф (Львів)

У 2001-2002 рр. брав участь, як організатор та фотограф, в експедиції "Церкви Турківщини". Пан Дмитро надав нам для публікації на сайті понад 300 своїх фотографій дерев'яних храмів Сколівського, Турківського, Самбірського і Старосамбірського районів Львівської області, а також деталізовані списки пам'яток для цих районів.





Іван Биков

архітектор, дослідник дерев'яної архітектури Подніпров'я, Полісся та Лівобережжя (Київ)

Засновник і головний архітектор ТОВ "Майстерня архітектора І. Бикова". З 2012 року подорожує пам'ятками дерев'яної архітектури Київської, Житомирської, Чернігівської, Сумської, Полтавської та інших областей, свої світлини публікує на сторінці спільноти "Архітектура України" на фейсбуку і на вікіпедії. Восени 2014 року одна з його світлин виборола 2-е місце у спецномінації "Дерев'яна архітектура" фотоконкурсу "Вікі любить пам'ятки" . Ми вже почали співпрацювати, і невдовзі фотографії та статті пана Івана, написані ним на основі архівних розвідок, з'являться на сторінках сайту "Дерев'яні храми України".
Іван Биков розробляє проекти реставрації пам'яткових дерев'яних храмів, причому заради збереження пам'ятки готовий робити це буквально за символічну оплату, на громадських засадах. Також можливе створення проектів нових церков.
2015 року пан Іван заснував і очолив благодійну організацію "Відродження пам'яток архітектури". Її співзасновником є і авторка цих рядків.





© 2007-2015, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.






[an error occurred while processing this directive]